Mivel Kína szintén korlátozta műtrágyakivitelét, és a Belaruszból származó export szankciók alatt áll, ez a lépés nehezítheti az agrárszektor helyzetét, különösen az árérzékenyebb Latin-Amerikában és Afrikában.
Az élelmiszer-ellátást nem érintik a nyugati szankciók
Bár számos kereskedő önkéntes embargót vezetett be az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportra, ezen árucikkek az élelmiszer-biztonság fenntartásának érdekében a kezdetektől fogva mentesültek a nyugati szankciók alól. Ezt azonban az EU sokáig nem kommunikálta transzparens módon, így a harmadik világba irányuló orosz export egy ideig akadozott, mivel az európai szállítmányozók a szankcióktól való félelem miatt nem merték továbbítani az orosz árukat.
A problémát a kilencedik szankciós csomagban orvosolták, amely explicit módon kijelentette az érintett iparágak mentességét.
Az export újbóli beindítása érdekében az EU azt is lehetővé tette, hogy a korábban vagyonbefagyasztással sújtott, az agráriparban érdekelt orosz vállalkozók elleni intézkedéseket feloldják.
Nem csak Oroszország profitált a helyzetből
Mivel az európai nitrogénműtrágya-gyártóknak 2022-ben időnként több mint kétharmaddal kellett csökkenteniük a termelésüket, az agrárszektor kénytelen volt ezt az árucikket Európán kívülről beszerezni.
Például a marokkói OCP Group, a világ legnagyobb foszfáttartalmú műtrágyagyártó vállalata 2022-ben rekordbevételt tudott elérni a magasabb áraknak és persze a nagyobb haszonkulcsnak köszönhetően. A múlt év első kilenc hónapjában a cég nyeresége elérte a 3,65 milliárd dollárt, szemben a 2021-es év azonos időszakának 1,99 milliárdjával. A nitrogénműtrágyához, ahogy írtuk, földgáz szükséges, a foszfát viszont bányászott ásványi anyag, amely más tápanyagokkal kombinálva válik műtrágyává. Az OCP-nek azonban kizárólagos hozzáférése van a globális foszfátkészletek 70 százalékához, ami Marokkóban található, a vállalat pedig a világ öt legnagyobb műtrágyaexportőrének egyike.
Az árkorrekció már a láthatáron van a műtrágyák piacán is, miután a földgáz ellenértéke visszatért a háború előtti szint alá. A fontos összetevők, mint a nitrogén, a foszfát és a hamuzsír ára is kedvező tendenciát mutat, azonban
a műtrágya ára még így is a 2021 előtti évek értékének a duplája, és várhatóan a strukturálisan magas európai földgázáraknak köszönhetően már nem is fog visszatérni a korábbi szintekre.